Charakterystyka układów pneumatycznych i wybór przewodów

Układy pneumatyczne jako podstawowe źródło energii używają sprężone powietrze, wytworzone z wykorzystaniem kompresorów, czyli sprężarek. Można wyróżnić sprężarki napędzane silnikiem spalinowym oraz te z silnikami elektrycznymi.

Systemy pneumatyczne charakteryzują się regulacją siły polegającą na zmianie ciśnienia, które doprowadzane jest do aktorów. Jedną z największych zalet układów pneumatycznych jest możliwość stosowania ich w warunkach, gdzie normalnie istnieje możliwość wystąpienia zjawiska samozapłonu. Dobrymi stronami tych układów są również łatwość w przestrojeniu pracy całego układu oraz możliwość stałej kontroli procesów technologicznych. Istotne elementy sterowania znajdują się w pobliżu operatora, dzięki czemu ułatwiony jest dostęp do układu podczas ewentualnej awarii. Tym samym również łatwo jest zabezpieczyć układ przed przeciążeniem. Gdy następuje moment, w którym zostaje przekroczone maksymalne obciążenie, nie dochodzi do żadnych bezpośrednich uszkodzeń. Jednak jedną z istotnych wad jest hałas powstający przy wydostawaniu się czynnika do otoczenia. Dzieje się tak, ponieważ układ pneumatyczny nie ma obiegu zamkniętego. Aby maszyny z układem pneumatycznym działały prawidłowo na rynku można znaleźć specjalne przewody pneumatyczne oraz inne akcesoria pneumatyczne, wspierające działanie sprzętu. Odporne na niekorzystne działanie trudnych warunków atmosferycznych i czynników mechanicznych przewody zapewniają długotrwałą pracę maszyn i ich odpowiednie działanie. W zależności od tego jakie zastosowanie dokładnie mają mieć przewody, można wybrać idealne akcesoria, które w szczególności dobrze sprawdzają się w określonych warunkach. Ze względu na duży wybór dostępnych materiałów przewody są bardziej lub mniej przystosowane do danych sytuacji. Istnieją przewody przeznaczone do wysokociśnieniowego transportu farb czy oleju, stabilne i odporne na czynniki korozyjne, czynniki fizyczne i UV.

Mówiąc o wyborze przewodów - jedną z ważniejszych kwestii jest współczynnik korekcji temperaturowej. Przedstawia to wpływ temperatury na wytrzymałość ciśnieniową przewodu. Dzięki podanym przed producentów informacjom można samemu ustalić, który z przewodów będzie najlepiej nadawał się do danego zastosowania. Akcesoria pneumatyczne dostępne w sklepach, takie jak złączki i klucze, mają na celu pomóc w uszczelnieniu i innych istotnych w układzie pneumatycznym rzeczach. Ich wybór jest równie istotny co wybór przewodów pneumatycznych, dlatego ważne jest, aby zakupić tylko wysokiej jakości produkty.

© 2017 K&H Jarosław Hulisz. All Rights Reserved. Hosted By: BZI.pl