Rozdzielacze gniazdowe - rodzaje i użycie

W hydraulice siłowej jest kilka elementów, bez których nie mogłaby ona odpowiednio działać, a nawet istnieć. Jednym z nich jest rozdzielacz hydrauliczny. Do czego służą i czym charakteryzują się rozdzielacze hydrauliczne?

Przede wszystkim są to elementy, które służą do ustalenia kierunku przepływu cieczy w układach hydraulicznych. Stosowane są w przemyśle, rolnictwie oraz górnictwie. Dzięki nim istnieje możliwość ustawienia dowolnego położenia oraz odciążenia pracy pompy. Dają także możliwość sterowania wózkiem widłowym i innymi maszynami przemysłowymi. W pneumatyce ich zadaniem jest uruchamianie oraz zatrzymywanie silnika.

Rozdzielacze hydrauliczne można podzielić ze względu na rozwiązania konstrukcyjne. Istnieją rozdzielacze suwakowe, iskrobezpieczne i gniazdowe. W zależności od tego jaki rozdzielacz zastosowany jest w danej maszynie trzeba liczyć się z różnym działaniem. Rozdzielacze suwakowe charakteryzują się obecnością suwaka, który jest częścią roboczą. Suwak kierowany jest mechanicznie lub elektrycznie w wewnętrznym ogniwie cylindra. Dzięki przestawieniu położenia suwaka ciecz zostaje skierowana na odpowiednią drogę. Następuje równocześnie zamknięcie dopływu w inną stronę. W rozdzielaczu iskrobezpiecznym wygląda to inaczej. W środku znajduje się tłoczek, który jest wprawiony w ruch, w momencie gdy napięcie pada na cewkę. Powrót tłoczka następuje poprzez sprężynę. Cewka natomiast jest ustawiana w stosunku do tulei lub elektromagnesu. Rozdzielacz iskrobezpieczny jest tak zabezpieczony, aby istniała możliwość pracy w miejscach niebezpiecznych, które są zagrożone wybuchem lub innym, zagrażającym życiu wypadkiem. W rozdzielaczu gniazdowym przepływ jest regulowany za pomocą kulki. Otwiera się ona i zamyka pod naciskiem sprężyn, zapewniając wysoką szczelność. Dzięki temu nie trzeba martwić się przeciekami czy innymi wypadkami. Rozdzielacz gniazdowy przeznaczony jest do zabudowy płytowej.

Elementy złączne, takie jak rozdzielacze, tworzone są z starannością i dbałością o szczegóły, aby zapewnić prawidłowy przebieg maszyny i dobrze pełnić swoją funkcję w hydraulice siłowej. Zapewniają bezpieczeństwo układu i sprawiają, że istnieje możliwość odpowiedniego wyregulowania systemu. Rodzaj rozdzielacza powinien być dobrany w stosunku do konkretnego sprzętu, dzięki czemu można być pewnym, że układ będzie pracował prawidłowo. Jeśli nie jest się pewnym jaki rozdzielacz będzie najtrafniejszym wyborem, najlepiej poprosić o radę kogoś doświadczonego w tym zakresie.

© 2017 K&H Jarosław Hulisz. All Rights Reserved. Hosted By: BZI.pl